2020 LGS Tercih Danışmanlığı

Öğrenim hayatının en önemli geçiş aşaması olan lise eğitimine ilişkin sağlıklı bir tercih yapabilmek için Varlık Lisesi eğitim koordinatörleri tarafından yürütülecek olan lise tercih danışmanlığı hizmeti 17 – 29 Temmuz tarihleri arasında okulumuz bünyesinde gerçekleştirilecektir. Tercih danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak isteyen öğrenciler ile velileri 0(312) 222 01 80 hattımızdan randevu alarak eğitim koordinatörlerimizle görüşebilecektir.

Topluma hizmet çalışmalarımız kapsamında yürütülmekte olan tercih danışmanlığı hizmetimiz tümüyle ücretsiz olarak gerçekleştirilmekte olup hizmetimize ilişkin genel bilgiler aşağıda başlıklar halinde verilmiştir.

Danışmanlık hizmetimizin izleği

Danışmanlık hizmetimiz kapsamında yapılan görüşmelerde koordinatörlerimizce şu izlek takip edilmektedir:

 1. Öğrenim hayatında lise eğitiminin yeri ve önemi
  • Danışmanlık hizmetimiz ilk olarak koordinatörlerimizin kişinin öğrenim hayatı içinde lise eğitiminin yeri ve önemi ile verimli ve keyifli bir lise hayatı geçirmek için dikkat edilmesi gereken genel başlıklar hakkında yapılacak bilgilendirmelerle başlamaktadır.
 2. Öğrencinin sınav sonucunun değerlendirilmesi
  • Danışmanlık hizmetimizin ikinci bölümünde, öğrencinin elde ettiği sınav sonucu ve okul başarı durumuna ilişkin verilerin analizi ile, geçmiş öğreni eksikliklerinin lise öğrenimi sürecinde nasıl giderebileceğine ilişkin bilgilendirmeler yapılmaktadır.
 3. Tercih işlemlerinde dikkat edilmesi gereken teknik işlemler
  • Danışmanlık hizmetimizin üçüncü bölümünde koordinatörlerimiz, yapılacak tercih işlemine ilişkin MEB tarafından belirlenen esaslar hakkında öğrenci ve/veya velinin talep ettiği bilgileri sunmakta, öğrencinin onayı doğrultusunda hazırlanan tercih listesini çıktı olarak iletmekte ve tercih listesinde bulunan okullara ilişkin talep edilen bilgi ve değerlendirmelerini yapmaktadır.
 • Tercih görüşmelerinde ilgili öğrencinin bulunması esastır. İlgili öğrencinin geleceğine verilebilecek olası zarar nedeniyle yalnızca velilerin geldiği randevuları iptal etmekte olup koordinatörlerimizden randevu alan velilerin bu yönde bir talepte bulunmamalarını önemle rica ediyoruz.

Danışmanlık hizmetimizden faydalanma şartları

 • Danışmanlık hizmetimizden yüz yüze ya da çevrimiçi olarak faydalanılabilmektedir.
  • Uyarı: Yüz yüze görüşmelerle pandemi önlemleri kapsamında öğrencinin yanında en fazla iki kişi görüşmelere kabul edilmektedir.
 • Çevrimiçi görüşmelerimiz zoom platformu üzerinden gerçekleştirilmektedir.
 • Tüm randevularımıza öğrencilerle birlikte gelinmesi zorunludur.
 • Randevulara LGS sonuç belgeleriyle gelinmesi zorunludur. Dilenirse bu belgenin çıktısı görüşme öncesinde okulumuzda da alınabilmektedir.
 • Tüm görüşmeler 40’ar dakikalık periyotlar halinde yapılmaktadır.

LGS Tercih Danışmanlığı Hizmetimize İlişkin Uyarı

Varlık Lisesi Eğitim Koordinatörlüğü olarak nitelikli bir özel lise olmanın sorumluluğunu üstlenmek noktasında, yalnızca kendi öğrencilerimizin değil ulaşabildiğimiz her öğrencinin eğitim hayatına katkı sunmak için yürüttüğümüz sosyal sorumluluk projelerimizden biri olan Ücretsiz LGS Tercih Danışmanlığı hizmetimizde okulumuza yönelik kayıt taleplerine yönelik ayrıca bir bilgilendirme özellikle yapılmamaktadır. Bu sebepten okulumuza yönelik kayıt talebi olan velilerin ayrıca kayıt randevusu almalarını önemle rica ederiz.

LGS’ye giren tüm öğrencilerin sarf ettikleri emeklerinin karşılıklarını alacakları sağlıklı bir tercih dönemi geçirmelerini diler, bu süreçte ilgili öğrencilere ve velilere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Saygılarımızla, Varlık Lisesi Eğitim Koordinatörlüğü

Tavsiye Edilen Yazılar