Skip to content

Hakkımızda

2010 yılı sonlarındaki bir arkadaş meclisi toplantısında felsefe kökenli bir eğitimin uygulanması ve yaygınlaştırılması amacıyla var ettiğimiz Varlık’ımızın tarihi bugüne dek üç aşamadan oluşuyor:

1. Bir dershane olarak Varlık

Kurumumuz 2011-12 eğitim öğretim yılından 2014-15 eğitim öğretim yılına dek bir dershane olarak faaliyet göstermiştir.

2. Bir temel lise olarak Varlık

Dershanelerin kapatılması üzerine ilgili yasa ve yönetmelikler doğrultusunda dönüşüm programına katılan kurumumuz, 2015-16 eğitim öğretim yılından 2018-19 eğitim öğretim yılına dek bir temel lise olarak faaliyetlerine devam etmiştir.

3. Bir özel lise olarak Varlık

İdari yönetiminin kurucu iki eğitmen, akademik yönetiminin ise uzman eğitim koordinatörleri tarafından üstlenilen kurumumuz ilgili dönüşüm programını tamamlayarak, 2019-20 eğitim öğretim yılından itibaren Özel Varlık Anadolu Lisesi olarak faaliyetlerine başlamıştır.
Bir dershane ve bir temel lise olarak faaliyetlerini Ankara, Çankaya ilçesindeki Bahçelievler semtinde sürdüren kurumumuz, bir özel lise olarak varlığını Ayrancı Mahallesi Reşat Nuri Caddesi Numara 108 Çankaya Ankara adresinde devam ettirmektedir.

Kurumumuz ileride tam bir özel okul olmak için özel ortaokul, özel ilkokul ve özel anaokulu kademeleriyle de hizmet vermeyi planlamaktadır.

Öncelikle Çankaya ve Ankara özelinde, sonrasında ise Türkiye ve dünya genelinde nitelikli bir özel okul olarak örnek gösterilen ve örnek alınan adreslerden biri olmayı amaçlayan kurumumuz, bu amacı doğrultusunda içinde bulunduğu aşamada bir özel lise olarak yürüttüğü eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra eğitime yönelik birçok sosyal sorumluluk projesini de gerçekleştirmektedir.

Kurumumuzun ismi Hatice Bilge Coşkun-Apaydın tarafından verilmiştir. Bu ismin seçilmesindeki sebep, kurucu ekibin felsefe kökenli bir öğretim anlayışını benimsemesine vurgu yapmaktır.

Varlık Lisesi ve ait olduğu şirket, eş haklara sahip iki ortak tarafından yönetilmektedir.

Her ikisi de eğitim kökenli olan bu ortaklardan Hatice Bilge Coşkun-Apaydın, Hacettepe Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü lisans mezunu, Ünal Emre Çiftçi ise Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fizik Öğretmenliği Bölümü yüksek lisans mezunudur.

Okulumuz, felsefe kökenli bir eğitim anlayışının öncelikle Ankara ve Türkiye’de, daha sonrasında ise dünya çapında yaygınlaşması amacıyla okul faaliyetlerinin yanı sıra Varlık Akademi Projesi (VAP) adı altında eğitim öğretim projesini de şekillendirmekte ve uygulamaktadır.