Yaşasın okul!

Varlık Lisesi olarak geleneksel açılış törenimizle yeni öğrenim yılına coşkuyla başladık.

Geçen öğrenim yılında okul kültürüne değerli katkılarda bulunan öğrencilere öğretmenler tarafından plaketlerin takdim edildiği törenimiz, eğitim ve eğitim hakkı uğruna mücadele edenleri anmak adına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Okul müdürümüz Hatice Bilge Coşkun-Apaydın, açılış konuşmasında duygularını şu şekilde ifade etti:

Sayın Varlık Lisesi aktörleri,

Varlık Eğitim Kurumları olarak bu yıl 13. eğitim öğretim yılımıza başlıyoruz. Okul müdürü olarak bu yeni öğrenim yılını da tüm öğretmenlerimiz, çalışanlarımız, öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte yürütecek olmanın kıvancını yaşıyorum.

Okulların ilk günü, eğitim dünyası açısından çok önemli bir gündür. Önemlidir, çünkü yeni öğrencilerimizle tanışmak ve onların coşkusuna tanık olmak, bu öğrencileri bizlere emanet eden velilerin heyecanlarını üzerimizde hissetmek, yaz tatili sonrasında okula dönen öğrencilerimizle özlem gidermek bu ilk günde gerçekleşir.

Değerli meslektaşlarım ve değerli çalışanlarımız; bildiğiniz gibi Varlık Lisesinin tüm bileşenleri nitelikli bir okul yaşantısı için çalışır ve çabalar. On yılı aşkın süredir kararlılıkla sürdürdüğümüz bu çalışma ve çabalara bu yıl da aynı kararlılıkla ve üzerine koyarak devam edeceğiz. Bu vesileyle bu yıl ilk kez Varlık’ımız bünyesinde çalışmaya başlayan meslektaşlarıma ve çalışanlarımıza bir kez daha hoş geldiniz diyorum. Biliyorum ki sizler de Varlık’ımızın varoluş öyküsüne yepyeni motifler katacaksınız. Şimdiden başarılar!   

Sevgili öğrenciler; bir Varlık öğrencisi olmak demek, eğitimi bir bütün olarak kavramak, insan haklarına, kadın haklarına ve hayvan haklarına karşı koşulsuzca saygı duymak ve daima bir arada, birlikte yaşamanın en elverişli zemini olan yasallık zemininde varolmak demektir. Bunun için her bir öğrencinin üzerine düşen ders ve çalışma sorumluluğunu keyifle, neşe içinde ve şen bir şekilde yürütmesi gerekir. Çünkü başarı demek, keyifli, verimli ve nitelikli bir hayat demektir. Ve başarının yolu da keyifle, neşeyle, şenliklerle yürünen bir yoldur. Okulumuzun birer temsilcisi ve geleceğin var edicisi olan sizlerin bu bilinç ve duyarlılıkla hareket edeceğinizden hiç kuşku duymuyor ve her birinize başarılarla süsleyeceğiniz bir ders yılı diliyorum.

Bu yıl üniversite sınavlarına girecek öğrencilerimize ise özel bir parantez açmam gerekir. Bir eğitim kurumu olarak biliyoruz ki, üniversite sınavlarına hazırlanmak eğitimin hayatının ilk anından beri başlayan bir süreçtir. Yaşamınızın bu ilk büyük anında bu yıl sizlerle de ayrı bir heyecan yaşayacağız. Üniversite giriş sınavlarında yüksek başarılarla dolu okul geçmişimize bu yıl sizlerin elde edeceği sonuçlarla çok daha yüksek başarılar ekleneceğinden çok eminim. Her birinize amaçlarınıza yönelik asla vazgeçmeden yol alacağınız keyif dolu, başarılı bir yıl diliyorum.

Sayın veliler, örnek gösterilen ve örnek alınan bir eğitim kurumu olarak her öğrenim yılında üstüne koyarak devam etmede en büyük destekçilerimizden biri de sizlersiniz. Öğrencilerimizin bir bütün olarak daima yasallık zemininde var olmaları; birlikte, bir arada yaşama kültürünün geliştirilmesi amacıyla var edilen eğitime yönelik tam sorumluluk alma becerilerini geliştirmeleri için her öğrenim yılına olduğu gibi bu yeni öğrenim yılına da yine heyecan ve coşkuyla başlıyoruz. Sizleri de birer Varlık velisi olarak geçmiş yıllardaki gibi bu yıl da bu coşku ve heyecana katılmaya, katkı sunmaya davet ediyorum. Ve her birinizin çok değerli katkılar sunmasını umuyor ve bekliyorum.

Sevgili Öğrenciler, Değerli Meslektaşlarım, Sayın Veliler, Emektar Çalışanlarımız;

Birer öğretmen olarak bizler mesleğimizi icra ederken, her şeyden önce öğrencilerimizin eğitim yaşantısını göz önünde bulunduran insanlarızdır. Bu yüzden okul yaşantısı içinde tüm bilgi, birikim ve duyarlılıklarımızı öğrencilerimizin eğitim hayatına sunacağımız katkı ve yararlılık esaslarına göre kullanırız. Bu esaslar doğrultusunda her yeni öğrenim yılında onların akademik ve pedagojik gelişimlerini artırmak için kendi mevcut bilgi, birikim ve duyarlılıklarımızla yetinmez, bunları daima genişletmek için çaba sarf ederiz. Çünkü birer öğretmen olarak biliriz ki, öğretmenlik mesleğinin bir son durak noktası ya da bir zirvesi yoktur.

Elbette bu öğrenim yılında da geçmiş öğrenim yıllarındaki gibi öğrencilerimizin performansından çok yüksek beklentilere sahibiz. Bu yüzden onların dünyalarını genişletmeleri, entelektüel ilgi ve iştahlarını artırmaları, akademik ve pedagojik eksikliklerini giderip yetkinliklerini kalıcılaştırmaları için yine titizlikle çalışmaya ve kendileri için mümkün olduğunu düşündüklerinden çok daha fazlasını başarmaları için yine titizlikle çabalamaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Öğrencilerimizle okul yaşantısı içindeki her karşılaşmamızda onların pedagojik ve akademik gelişimini ivmelendirmek için tam bir ekip olarak çalışmayı bu yıl da aynı şekilde sürdüreceğiz. Çünkü kuruluşumuzdan itibaren çok iyi biliyoruz ki, bir öğrencinin eğitim başarısı ancak ve ancak tam bir okul yaşantısı içinde gerçekleştirilebilir. Tam bir okul yaşantısı ise yalnızca öğretmenler ve öğrencilerden ibaret aktörlerden oluşmaz. Okul çalışanları ve veliler de bu yaşantıya aktif olarak katılırlar, katılmalıdırlar.

Bu noktada Varlık Lisesi müdürü olarak tüm okul aktörlerinden beklentim, her bir aktörün eğitim hayatına daima katkı sunma motivasyonuyla hareket etmesidir. Bu motivasyonun tüm okul bünyesinde esas olması için ilk büyük sorumluluk kuşkusuz ki öğretmenlerimize aittir. Sonrasında ise çalışanlarımız ve velilerimiz bu sorumluluğu üstlenmek durumundadır. Çünkü öğrencilerin aksine birer yetişkin olan bu aktörler, en kolay kontrol edebileceği kişinin kendisi olduğunun bilincinde olması gereken kişilerdir.

İşte bu bilinç hali bizlere muhteşem bir yol haritası sunuyor: öğrencilerimizin neleri yapamadığına değil neleri yapabildiğine ve daha da önemlisi neleri yapabileceklerine odaklanarak hareket etmek…

Varlık Lisesinin birer aktörü olarak her birimizin bu yol haritasına göre hareket edeceği, keyifli, verimli ve şen bir öğrenim yılı geçirmeyi diliyor her birinize saygılarımı sunuyorum. Yaşasın okul, yaşasın eğitim!

Törenden sonra, geçen öğrenim yılındaki sınıf birincilerine ve okul kültürüne katkıda bulunan öğrencilere plaketleri takdim edildi. Ardından, etkinlik koordinatörümüz Irmak Çayır-Köken, yeni öğrenim yılına dair planlanan etkinlikleri içeren bir sunum yaptı.

Törenin sona ermesinin ardından, dersliklerdeki yerlerini alan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ilk ders ziliyle birlikte yeni öğrenim yılının kapılarını araladılar.

Varlık Lisesi olarak tüm öğrenciler, öğretmenler ve eğitim çalışanları için keyifli, verimli ve şen bir ders yılı olmasını diliyoruz.

Tavsiye Edilen Yazılar