Unutulmaz bir gezi: Duatepe ve Kartaltepe

Her yıl 9. sınıf öğrencilerimizle bir geleneğe dönüştürmeye çabaladığımız Duatepe ve Kartaltepe gezimizi bu yıl için geçtiğimiz cumartesi günü yaptık.

Gezmek, öğrenmek ve yeni yerler keşfetmek öğrencilik yıllarının en güzel yanlarından biridir. Bu sebepten Varlık Lisesi olarak bizler de ilk kez geçen yıl gerçekleştirdiğimiz Duatepe ve Kartaltepe gezimizi bu yıl da yine 9. sınıf öğrencilerimizle gerçekletirdik.

Program kapsamında Türk Tarih Müzesini de ziyaret ettiğimiz bu özel günde, öğrencilerimiz hem eğlenceli hem de öğretici anılarla dolu bir deneyim yaşadı.

Gezi programı için öğrencilerimizle saat 10.00 dolaylarında okul önünde buluştuk. Heyecanla otobüsümüze binip yola koyulduk. İlk durağımız Duatepe oldu. Burada Kurtuluş Savaşı sürecinin en önemli dönüm noktalarından biri olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin gerçekleştiği topraklar arasında yürüyüş yapmak, öğrencilerimiz için çok anlamlıydı.

Tarih öğretmenlerimiz Orçun Özsarı ve Doruk Mert Aydın’ın rehberliğinde sürdürdüğümüz gezide Duatepe’den sonra Kartaltepe’ye hareket ettik. Ünlü “Dur Heykeli”nin önünde birçok fotoğraf çektiren öğrencilerimiz daha sonra alandaki Türk Tarih Müzesini ziyaret etti.

Öğrencilerimize ilk Türk topluluklarından günümüze kadar uzanan tarihe ilişkin balmumu heykeller ve çeşitli görsel materyallerden oluşan eserlerle donatılmış olan müzede öğrencilerimiz bilhassa tarih derslerinde gördükleri konulara ilişkin adeta kısa bir gezinti yapma olanağı bularak tarih bilgilerini pekiştirdiler.

Varlık Lisesi olarak öğrencilerimizin sınıf dışında da öğrenmeye ve keşfetmeye devam etmelerini sağlamak için yeni gelenekler oluşturmaya devam edeceğimizi bildiriyor ve kurucu yurttaşlarımızı saygıyla andığımız bu gezimize katılan tüm öğrencilerimize ve etkinlik sorumlusu öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Tavsiye Edilen Yazılar