Marcel Proust’un İzinde…

“Dostluğun ifade tarzı olan konuşmanın kendisi bile bize bir şey kazandırmayan, yüzeysel bir sayıklamadır. Hayatımız boyunca konuşup bir dakikalık bir boşluğu sürekli tekrarlamaktan başka bir şey yapmamış olabiliriz; oysa tek başına yapılan yaratıcı sanat çalışmasında düşüncenin izlediği yol derinlemesinedir; gerçek bir sonuç elde etmek istiyorsak daha zahmetli olmakla birlikte, ilerleme kaydedebileceğimiz, bize kapalı olmayan tek yöndür bu. Ayrıca dostluk, konuşma gibi faziletten tamamen yoksun olmakla kalmayıp son derece zararlıdır da. Gelişme yasası tamamen içsel olanlarımızın, dostlarının yanındayken duymamaları imkânsız olan o sıkıntıyı; yani keşif yolculuğuna devam edecek yerde kendi yüzeyinde kalmanın sıkıntısını, tek başımıza kaldığımızda dostluğun bizi ikna etmesi sonucu düzeltir, dostumuzun söylediği sözleri duygulanarak hatırlar, onları değerli bir katkı olarak görürüz; oysa biz dışarıdan taşların eklenebileceği binalara değil, dallarının bir sonraki budağını, yapraklarının bir üst tabakasını kendi öz suyundan oluşturan ağaçlara benzeriz.”

Marcel Proust, Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, ss 423-424

Özel Varlık Anadolu Lisesi olarak Marcel Proust’u ölümünün yüzüncü yılında bir okuma maratonuyla anıyoruz

Edebiyat tarihinde çok özel bir yeri olan Kayıp Zamanın İzinde adlı yedi ciltlik eseri okuyacağımız bu maratona, yazarın 99. ölüm yıldönümü olan 18 Kasım 2021’de başlıyoruz.

2022 Haziran ayında tamamlamayı planladığımız okuma maratonumuzun bitimi sonrasında, Felsefe Kültür Sanat Derneği ile işbirliği içinde Marcel Proust üzerine özel bir söyleşi gerçekleştirilecek olup bu söyleşiye ilişkin ayrıntılar ilgili tarihlerde ayrıca duyurulacaktır.
Yalnızca Varlık Lisesi öğrencileri, öğretmenleri ve velilerinin katılabileceği okuma maratonumuzun son başvuru tarihi 12 Kasım 2021.

Başvurular sonrasında ilk toplantı çevrimiçi olarak 18 Kasım 2021 tarihinde yapılacaktır. Okuma maratonunun takvimi katılımcılara bu toplantıda bildirilecektir.

Kendi yüzeyinde kalmanın sıkıntısından kurtulmak isteyen öğrencilerimizi, velilerimizi ve öğretmenlerimizi edebi düşüncenin tarihinde izlediği en derin yola davet ediyoruz.

Başvurularınız için doğrudan halkla ilişkiler birimimize ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar