Duatepe ve Kartaltepe’yi gezdik

Yeni öğrenim yılında okul bünyesindeki genel etkinlik temamız olan Anadolu Devriminin 100. Yılına Doğru etkinliklerimiz kapsamında 9. sınıf öğrencilerimizle birlikte 24 Eylül’de kurtuluşun ve devrimin gerçekleştirilmesindeki en kritik mekânları gezdik.

Kurtuluş Savaşının kazanılması ve Anadolu Devriminin gerçekleştirilmesi sürecinde işgal kuvvetlerinin gelebildiği en son nokta olan ve dünya tarihine en uzun meydan muharebesi olarak geçen Sakarya Meydan Muharebesinin yaşandığı topraklarda Duatepe ve Kartaltepe mevkilerini gezdik.

Duatepe ve Kartaltepe gezimizden kareler…

Bölüm koordinatörlerimizden tarih öğretmenimiz Orçun Özsarı’nın rehberliğinde yürütülen gezide, öğrencilerimize görevli öğretmenlerimizin yanı sıra birçok gönüllü öğretmenimiz de eşlik etti.

Gezi programı kapsamında öncelikle Duatepe Anıtını ziyaret eden öğrencilerimiz sonrasında Kartaltepe mevkiine geçerek buradaki Mehmetçik Anıtını gezdi.

Geziyi Kartaltepe’de bulunan Sakarya Meydan Muharebesi ve Türk Tarihi Tanıtım Merkezi‘ndeki Türk Tarihi Müzesiyle tamamlayan öğrencilerimiz, gezdikleri alanlarda bolca anı fotoğrafı çektirdi.

Gezimizi organize eden tarih öğretmenimiz Orçun Özsarı başta olmak üzere tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyor ve kurtuluşu gerçekleştirerek Anadolu Devrimini var eden tüm kurucu yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

Tavsiye Edilen Yazılar