Vegan Bir Dünya: Ütopya mı, Zorunluluk mu?

Felsefe Kültür Sanat Derneği ve Goethe Institut Ankara ile işbirliği içinde düzenlediğimiz 21. Yüzyılın Uygarlık Gündemi: Türcülük temalı söyleşi dizimizi Vegan Bir Dünya: Ütopya mı, Zorunluluk mu? başlığıyla noktalıyoruz.

Okul müdürümüz ve FKSD Yönetim Kurulu üyesi Hatice Bilge Coşkun-Apaydın’ın moderatörlüğünde yürütülen etkinliğimizin son oturumundaki konukları karikatürist, kadın hakları ve hayvan akları aktivisti Aslı Alpar ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi ve hayvan hakları platformu BİR.ONE. kurucusu Dr. Cansu Özge Özmen…

İlgili herkese açık ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilen söyleşi dizimizin tüm alt başlıkları şu şekilde:

 1. Türcülüğün Argüman Dilenciliği
 2. İnsan Dışı Hayvanlar ve Haklar
 3. Etiğin Anatomisi
 4. Şefkatin Ekonomi-Politiği
 5. Eziyetin Lezzetleri
 6. Evi Sokak Olan Hayvanlar
 7. Öznelerin Yaşamı
 8. Vegan Bir Dünya: Ütopya mı, Zorunluluk mu?

Düzenleyenler

 • Felsefe Kültür Sanat Derneği
 • Özel Varlık Anadolu Lisesi
 • Goethe Institut Ankara

Konuşmacılar

 • Aslı Alpar | Karikatürist, Kadın Hakları ve Hayvan Hakları Aktivisti
 • Dr. Cansu Özge Özmen | Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi ve hayvan hakları platformu BİR.ONE. kurucusu

Moderatör

 • Hatice Bilge Coşkun-Apaydın | FKSD Yönetim Kurulu Üyesi

Tarih ve Saat

 • 4 Haziran 2022 Cumartesi | 14.00 

Adres

 • Goethe Institut Ankara Konferans Salonu | Atatürk Bulvarı Nu. 131, 06640 Bakanlıklar, Çankaya, Ankara

Aynı gemideyiz!

Anadolu Devrimi’nin başlangıcının 103. yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk ve dostlarını saygıyla anıyoruz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

1919’un 16 Mayıs’ında Bandırma Vapuru, Sirkeci Garı açıklarında İngiliz işgal kuvvetleri tarafından aramaya ve kontrole tabi tutulduktan sonra güçlükler içinde denize açıldı. Kız Kulesi açıklarında Beşiktaş İskelesi’nden motor ile gelen Mustafa Kemal’i alarak öğleüzerinde Samsun’a doğru yola çıktı. Derhal kendisini takibe başlayan bir işgalci İngiliz gemisi onu torpille batırabilirdi, yolcular bu riski yola çıkmadan bilmelerine rağmen yola çıkmışlardı. Kaptan İsmail Hakkı Bey, fırtınalı havadan yararlanarak Karadeniz’e açılmaya başladıkları sırada izlerini kaybettirmeyi ve takipten kurtulmayı başardı. Sonrasında olası bir düşman saldırısında gemiyi en yakın sahile ulaştırabilmek için, bizzat Mustafa Kemal’in talimatıyla yolculuk boyunca karaya yakın bir rota izlendi. Oldukça zor hava koşulları altında 17 Mayıs gece saatlerinde İnebolu, 18 Mayıs’ta da Sinop limanına ulaşıldı. Mustafa Kemal burada iskeleye çıkarak karadan Samsun’a yol olup olmadığını sordu; olmadığını öğrenince tekrar gemiye bindi. İçinde yalnızca bu zor yolculuğu gerçekleştiren insanları değil bir ülkenin geleceğini taşıyan bu gemi, yola çıkışından üç gün sonra, 1919’un 19 Mayıs sabahında Samsun Tütün İskelesine ulaşmayı başardı.

Kurtuluş Savaşının ve Anadolu Devriminin başlamasını sağlayan bu yolculuğun tamamlanmasının 103. yılında, kurtuluşun ve devrimin baş mimarı olan Mustafa Kemal Atatürk ve dostlarını saygıyla anıyoruz.

Hepimiz aynı gemideyiz. Yaşasın 19 Mayıs!

Conatus Academy Mayıs etkinlikleri

2021 yılının başlangıcından itibaren okulumuzun katkılarıyla sesli ve görüntülü canlı e-seminer uygulamaları üzerinden faaliyetler yürüten Conatus Academy platformunun Mayıs 2022 programı açıklandı.

Öğretmenlerimizin ve velilerimizin yüzde 50 indirimli olarak faydalanabileceği platformun bu ayki programı şu şekilde:

Epistemolojide Çağdaş Tartışmalar: İnanma, Gerekçelendirme ve Bilme | Doç. Dr. Pakize Arıkan Sandıkçıoğlu | 15-16 Mayıs 20.00 – 21.30


Not 1. Etkinliklerle ilgili ayrıntılı açıklamalar için başlıklar üzerinden verilen linklere tıklayabilirsiniz.

Not 2. Öğretmenlerimiz ve velilerimiz katılmak istedikleri etkinliğe yönelik başvurularını doğrudan okulumuz üzerinden yapabilmektedir.

11. yaş Anıtkabir ziyaretimiz

Kuruluşumuzun 11. yılı adına Anıtkabir’de gerçekleştirdiğimiz törene, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve çalışanlarımızın yanı sıra bazı velilerimiz ve mezunlarımız da katıldı.

Tören, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk konması sonrasındaki bir dakikalık saygı duruşunun ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçilmesiyle devam etti. Burada Anıtkabir Özel Defteri’ne kurucu okul müdiremiz Hatice Bilge Coşkun-Apaydın şunları yazdı:

“Sayın Kurucu,

Felsefe kökenli bir eğitim anlayışının geliştirilmesi ve uygulanması için var ettiğimiz Varlık’ımız, artık 11 yaşında!

Kurucusu, öğretmeni, çalışanı, öğrencisi, mezunu ve velisiyle bir bütün olarak Anadolu Devrimi kültürünü yaşamak ve yaşatmak için çıktığımız yolculuğumuzda; 11 yıldır örnek gösterilen ve örnek alınan bir eğitim kurumu olmak için kararlılıkla çalışmaya, çabalamaya devam ediyoruz…

Bu çalışmalarımız ve çabalarımızın sonuçlarını görebilme olanağını bize sunan şahsınızı, bugün, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, çalışanlarımız, mezunlarımız, velilerimiz ve dostlarımızla birlikte ziyaret etmekten kıvanç duyuyor ve sizi ve devrimi birlikte gerçekleştirdiğiniz dostlarınızı saygıyla anıyoruz…

İşgal altındaki bir ülkenin kurtuluşunu sağlayarak başarıyla gerçekleştirdiğiniz bir devrimin var ettiği yurttaşlar olarak bizler, sizi ve dostlarınızı daima saygıyla anmaya devam edecek ve Anadolu Devrimi’nin kazanımlarına katkı sunmak için durmaksızın kararlılıkla çabalayacağız!

Saygılarımla…

Varlık Lisesi adına, Kurucu Okul Müdiresi Hatice Bilge Coşkun-Apaydın”

Okul müdürümüzün yazdıklarını okumasının ardından tören tamamlandı.

Varlık’ımız 11 yaşında!

Felsefe kökenli bir eğitimin geliştirilmesi, uygulanması ve yaygınlaştırılması amacıyla bir eğitim kurumunu oluşturmaya karar vererek çıktığımız yolda, bugün 11. yılımızı geride bırakıyoruz.

Bu yolculuğumuzda bizlere pek çok insan, pek çok dostumuz eşlik etti –ve halen de bu eşliklerini kararlılıkla sürdürüyorlar. 11. yaşımızda bu dostlarımızın her birine içtenlikle bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Geride bıraktığımız 11 yıllık süreçte,

 • Her eğitim öğretim yılında daima nitelikli bir eğitim kadrosuyla çalıştık.
 • Bir eğitim kurumu olarak öncelikli yatırımımızı daima eğitmenlere yaptık –ki bu şekilde kurumumuzun birincil gideri daima öğretmen maaşları oldu.
 • Eşit emek, eşit ücret anlayışımızdan asla ödün vermeden, tüm öğrencilerimizin kayıtlarını aynı ücret üzerinden gerçekleştirdik.
 • Yalnızca seçilmiş belirli öğrencilerle ilgilenen değil, daima her düzeyde her öğrenciyle ilgilenen bir eğitim kurumu olarak hizmet verdik.
 • Projemizin en son aşamasında düşündüğümüz bursları, henüz ikinci yılımızda gerçekleştirmeye başlayarak, bugüne dek gerek akademik başarısından, gerekse maddi ihtiyaç durumundan dolayı onlarca öğrenciye burs verdik.
 • Daima ilkeli, dürüst ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla öğrencilerimizin başarı ve başarısızlıklarına ilişkin her tür sonucu düzenli olarak yayımladık.
 • Şayet bir öğrencimize akademik olarak hiçbir katkı sunamıyorsak, bu öğrencimizin velilerinden haksız bir kazanç elde etmek yerine, bu velilerimizi ekonomik olarak korumayı ve bunun karşılığında ekonomik olarak zarar etmeyi tercih ettik. Bu şekilde öğrenci tarafından gerekli akademik sorumlulukların yerine getirilmemesi (ders devamlılığının ve ödevlerin yeterince yapılmaması gibi) durumlarından dolayı onlarca öğrencimizin kaydını iade ettik.
 • Hiçbir şekilde öğrencilerimize ve velilerimize hayal pazarlamadık, bunun yerine onlar için daima nitelikli ve uygulanabilir eğitim projeleri ürettik.
 • Öğrencilerimizle yalnızca dersler özelinde ilgilenen bir eğitim kurumu olmadığımız gibi, yalnızca kendi öğrencilerimizle ilgilenen bir eğitim kurumu da olmadık hiç. Bu şekilde pek çok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik.
 • Örnek gösterilen ve örnek alınan bir eğitim kurumu olma noktasında kendimizi daima geliştirdik.

İlkelerimizle; mücadelemiz, çabalarımız, kararlılığımız, değerlerimiz ve değer verdiklerimizle; amaçlarımız, projelerimiz ve yaptıklarımızla; birbirimizden aldığımız güç, birbirimize kattığımız güçle; özgüvenimiz, vazgeçmezliğimiz, erdemlerimiz, duyarlılıklarımız, birlikteliğimiz ve bir aradalığımızla 11 yıldır var olduğumuz gibi bundan sonra da daima gelişerek var olmaya devam edeceğiz.

Varlık’ımızın 11. yaşı kutlu olsun!

Varlık Lisesi Kurucuları

Öznelerin Yaşamı

Felsefe Kültür Sanat Derneği ve Goethe Institut Ankara ile işbirliği içinde düzenlemekte olduğumuz 21. Yüzyılın Uygarlık Gündemi: Türcülük temalı söyleşi dizimizin Öznelerin Yaşamı başlıklı yedinci oturumu 14 Mayıs Cumartesi saat 14.00’da Goethe Institut Ankara Konferans Salonunda yapılacak.

Okul müdürümüz ve FKSD Yönetim Kurulu üyesi Hatice Bilge Coşkun-Apaydın’ın moderatörlüğünde yürütülen etkinliğimizin bu bölümdeki konuğu Koç Üniversitesi Sosyal Bilimler Entitüsü doktora öğrencisi Onur Alptekin

İlgili herkese açık ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilen söyleşi dizimizin tüm alt başlıkları şu şekilde:

 1. Türcülüğün Argüman Dilenciliği
 2. İnsan Dışı Hayvanlar ve Haklar
 3. Etiğin Anatomisi
 4. Şefkatin Ekonomi-Politiği
 5. Eziyetin Lezzetleri
 6. Evi Sokak Olan Hayvanlar
 7. Öznelerin Yaşamı
 8. Vegan Bir Dünya: Ütopya mı, Zorunluluk mu?

Düzenleyenler

 • Felsefe Kültür Sanat Derneği
 • Özel Varlık Anadolu Lisesi
 • Goethe Institut Ankara

Konuşmacılar

 • Onur Alptekin | Koç Üniversitesi Sosyal Bilimler Entitüsü Doktora Öğrencisi

Moderatör

 • Hatice Bilge Coşkun-Apaydın | FKSD Yönetim Kurulu Üyesi

Tarih ve Saat

 • 14 Mayıs 2022 Cumartesi | 14.00 

Adres

 • Goethe Institut Ankara Konferans Salonu | Atatürk Bulvarı Nu. 131, 06640 Bakanlıklar, Çankaya, Ankara

Şimdi de tüm çalışanlarımıza +1 maaş ikramiye!

Geçtiğimiz öğretmenler gününde tüm öğretmenlerimize bir hak olarak tanımladığımız +1 maaş ikramiye hediyemizi, bugün, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramında tüm çalışanlarımız için de bir hak olarak tanımlıyoruz!

Artık Varlık Lisesi çalışanlarına her 1 Mayıs’ta +1 maaş ikramiye bir haktır!

Felsefe kökenli bir eğitim anlayışının uygulanması ve yaygınlaşması için her geçen geliştirerek sürdürdüğümüz Varlık Akademi Projesi kapsamında hayata geçirdiğimiz birçok akademik ve pedagojik uygulamanın yanı sıra Varlık’ımızın aktörleri olan öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve çalışanlarımızla birlikte en öncelikli ve en önemli konumuz olan eğitime bir bütün olarak odaklanabilmek için kuruluşumuzdan itibaren nitelikli bir özel eğitim kurumu olmanın sorumluluğunu tümüyle üstlenmeye devam ediyoruz.

Bu doğrultuda ilk olarak öğrencilerimizin nitelikli özel okul devamlılığını sağlamak ve velilerimizi mümkün olduğu ölçüde ekonomik olarak koruyabilmek için 2019-2020 öğrenim yılından itibaren Türkiye’de bir ilk olan VAP SFS (Sabit Fiyat Sürekliliği) uygulamamızı hayata geçirerek kayıt yenileme işlemlerinde 4 yıl boyunca sabit fiyat güvencesini hayata geçirdik. Dahası bu uygulama kapsamında özel eğitim sektöründe ayrı bir gider kalemi olarak velilerimiz üzerinde ciddi bir ekonomik yük olan öğrencilerimizin kitap, kırtasiye, okul kıyafeti ve okul içi etkinlik giderlerini de Varlık Lisesi olarak kendi kurumsal bütçemizden karşılamaya başladık.

Daha sonra çoktandır yapmayı planladığımız ve olanaklarımız elverdiği ilk anda, bizzat bu sektörün içinden gelen iki öğretmen tarafından kurulan bir kurum olarak pek çok meslektaşımızın mağduriyetlerle dolu bir meslek hayatına mahkum edildiği bir sektöre hem bir tepki hem de bir örnek olması için 24 Kasım Öğretmenler Gününden itibaren her öğretmenler gününde +1 maaş ikramiyeyi tüm öğretmenlerimize bir hak olarak tanımladık ve derhal uygulamaya başladık.

Ve bugün, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramında, Öğretmenler Gününde tüm meslektaşlarımız için bir hak olması dileğiyle var ettiğimiz uygulamamızı, tüm çalışanlarımız için de genişletiyoruz.

Tüm özel ve kamu kurumlarınca örnek alınması dileğiyle…

Başta Varlık’ımızın bugününe ulaşmasında çok değerli emekleri olan çalışanlarımız olmak üzere tüm işçi ve emekçilerin 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlu olsun!

Yaşasın 1 Mayıs!

Varlık Lisesi Yönetimi

Yaşasın 23 Nisan!

Kurtuluş Savaşının kazanılmasını ve cumhuriyet rejiminin kurulmasını sağlayan, Anadolu Devriminin ilk büyük kazanımı Türkiye Büyük Millet Meclisi 102 yaşında!

Varlık Lisesi olarak Anadolu Devriminin geleceğini var edecek olan çocuklar başta olmak üzere tüm yurttaşların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz…

Yaşasın 23 Nisan!

Ukulele orkestramızın Adnan Çakmakçıoğlu’nun 23 Nisan adlı şiirinden esinlenerek besteledikleri şarkı ve yıl boyunca öğrencilerimizin tasarladıkları oyuncaklarla Anadolu Devriminin gözbebeği TBMM’nin 102. yaşını çocuklarla birlikte kutladık!

İleride 8 Mart Marşımızla birlikte stüdyo kaydı yapılacak olan 23 Nisan şarkımızın amatör kaydını YouTube kanalımızdan dinleyebilirsiniz.

Evi Sokak Olan Hayvanlar

Felsefe Kültür Sanat Derneği ve Goethe Institut Ankara ile işbirliği içinde düzenlemekte olduğumuz 21. Yüzyılın Uygarlık Gündemi: Türcülük temalı söyleşi dizimizin Evi Sokak Olan Hayvanlar başlıklı altıncı oturumu 16 Nisan Cumartesi saat 14.00’da Goethe Institut Ankara Konferans Salonunda yapılacak.

Okul müdürümüz ve FKSD Yönetim Kurulu üyesi Hatice Bilge Coşkun-Apaydın’ın moderatörlüğünde yürütülen etkinliğimizin bu bölümdeki konukları hayvan hakları aktivisti veteriner hekim Türkan Ceylan ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) üyesi avukat Hacer Gizem Karataş…

İlgili herkese açık ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilen söyleşi dizimizin tüm alt başlıkları şu şekilde:

 1. Türcülüğün Argüman Dilenciliği
 2. İnsan Dışı Hayvanlar ve Haklar
 3. Etiğin Anatomisi
 4. Şefkatin Ekonomi-Politiği
 5. Eziyetin Lezzetleri
 6. Evi Sokak Olan Hayvanlar
 7. Öznelerin Yaşamı
 8. Vegan Bir Dünya: Ütopya mı, Zorunluluk mu?

Düzenleyenler

 • Felsefe Kültür Sanat Derneği
 • Özel Varlık Anadolu Lisesi
 • Goethe Institut Ankara

Konuşmacılar

 • Türkan Ceylan | Hayvan Hakları Aktivisti, Veteriner Hekim
 • Hacer Gizem Karataş | Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) üyesi, Avukat

Moderatör

 • Hatice Bilge Coşkun-Apaydın | FKSD Yönetim Kurulu Üyesi

Tarih ve Saat

 • 16 Nisan 2022 Cumartesi | 14.00 

Adres

 • Goethe Institut Ankara Konferans Salonu | Atatürk Bulvarı Nu. 131, 06640 Bakanlıklar, Çankaya, Ankara

Conatus Academy Nisan etkinlikleri

2021 yılının başlangıcından itibaren okulumuzun katkılarıyla sesli ve görüntülü canlı e-seminer uygulamaları üzerinden faaliyetler yürüten Conatus Academy platformunun Nisan 2022 programı açıklandı.

Öğretmenlerimizin ve velilerimizin yüzde 50 indirimli olarak faydalanabileceği platformun bu ayki programı şu şekilde:

Beyin Biliminde Neredeyiz? Gerçekçi Bir Güncelleme | Prof. Dr. Hilmi Uysal | 10 Nisan 20.00 – 22.00

Nietzsche’nin Ebedi Dönüşü | Dr. Sercan Çalcı | 24-25 Nisan 2022 ilgili günlerde 20.00 – 21.30


Not 1. Etkinliklerle ilgili ayrıntılı açıklamalar için başlıklar üzerinden verilen linklere tıklayabilirsiniz.

Not 2. Öğretmenlerimiz ve velilerimiz katılmak istedikleri etkinliğe yönelik başvurularını doğrudan okulumuz üzerinden yapabilmektedir.