Dünyayı güzellik kurtaracak!

Varlık Lisesi öğretmenlerine her Öğretmenler Gününde +1 Maaş İkramiye bir haktır!

Eğitim, bir toplumun geleceğini şekillendiren en değerli topraktır. Bu değerli toprağı işleyen ve geleceğin mimarlarını yetiştiren eller ise öğretmenlerdir. Bir eğitim kurumu olarak her gerçek eğitim kurumu gibi öğretmenlerimizin emeklerinin karşılığını asla ödeyemeyeceğimizi çok iyi biliyoruz. Ancak boşluğa sözcükler savurmak yerine bir şeyler yapılabileceğini ve bizzat bir şeyler yapabileceğimizi çok daha iyi biliyoruz. Bu yüzden Varlık Lisesi olarak bu özel günü daha anlamlı kılmak ve her eğitim kurumuna örnek olmak için tam üç yıldır öğretmenlerimize +1 maaş ikramiyeyi bir hak olarak tanımlıyor ve tanıyoruz.

Öğretmenler, geleceğe ışık tutan kılavuzlardır. Onların öğrencilere kattığı bilgi, sevgi ve deneyimle dolu günlerini, bir nebze olsun karşılamak için sunduğumuz bu ikramiye hakkı, sadece maddi bir jesti değil, aynı zamanda çağımızda giderek azalan öğretmenlik mesleğinin saygınlığını yeniden inşa etmek için kendini mesleğinin esaslarıyla var eden tüm öğretmenlere yönelik saygımızı da ifade etmektedir.

Varlık Lisesi olarak öğretmenliğin değerini anlatmak ve artırmak için kararlılıkla çabalamaya devam edeceğiz.

Kendini mesleğinin esaslarıyla var eden tüm öğretmenlerin, öğretmenler günü kutlu olsun!

Dünyayı güzellik kurtaracak! Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Yaşasın eğitim! Yaşasın okul!

Saygılarımızla, Varlık Lisesi Yönetimi

Conatus Academy Kasım etkinlikleri

2021 yılının başlangıcından itibaren okulumuzun katkılarıyla sesli ve görüntülü canlı e-seminer uygulamaları üzerinden faaliyetler yürüten Conatus Academy platformunun Kasım 2023 programı açıklandı.

Öğretmenlerimizin ve velilerimizin yüzde 50 indirimli olarak faydalanabileceği platformun bu ayki programı şu şekilde:

Nesne Yönelimli Felsefeler | Dr. Özgür Taburoğlu | 26-27 Kasım 2023 20.00 – 21.30


Not 1. Etkinliklerle ilgili ayrıntılı açıklamalar için başlıklar üzerinden verilen linklere tıklayabilirsiniz.

Not 2. Öğretmenlerimiz ve velilerimiz katılmak istedikleri etkinliğe yönelik başvurularını doğrudan okulumuz üzerinden yapabilmektedir.

Daima saygıyla!

Devrimlerini çocuklara hediye, gençlere emanet eden Anadolu Devriminin baş mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 85. yılında saygıyla anıyoruz…

En büyük eserinin bir asrı geride bıraktığı bu öğrenim yılında onun “Milleti kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” sözünü daima zihnimizde tutuyor ve kendisiyle birlikte Anadolu Devrimini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni var eden tüm kurucu yurttaşları daima saygıyla anacak ve bir eğitim kurumu olarak bu devrime katkı sunmak için daima kararlılıkla yol almaya devam edeceğiz.

#DaimaSaygıyla #10Kasım

Daima saygıyla…

Varlık Lisesi Yönetimi


Gidelim Afet şarkısına ilişkin bilgiler

  • Söz ve Müzik: Ünal Emre Çiftçi, Varlık Lisesi Kurucu Fizik Öğretmeni
  • Vokal: Kaan Aslan, Varlık Lisesi öğrencisi, Ünal Emre Çiftçi
  • Gitar: Bora Şahinoğlu, Varlık Lisesi öğrencisi, Ünal Emre Çiftçi
  • Keman: Büşra Baykan, Zeren Özgün Özcan, Varlık Lisesi öğrencileri

Şarkı sözleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün son günlerini yaşarken manevi kızı Afet İnan ile olan konuşmalarından uyarlanmıştır. Ses kaydı okul olanaklarıyla amatörce yapılmıştır. Profesyonel kaydı ayrıca yapılacak olan şarkı, ilk olarak 10 Kasım 2023 Atatürk’ü Anma Törenimiz kapsamındaki oratoryo gösterisi içinde Leylâ Erbil Konferans Salonumuzda icra edilmiştir.

Bu şarkıyı var eden kurucu fizik öğretmenimiz Ünal Emre Çiftçi’ye ve şarkının varoluş sürecinde yoğun emek sarf eden değerli öğrencilerimize teşekkür ederiz. İyi ki varsınız!

Geleceğimiz 100 yaşında!

Anadolu Devriminin en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti bugün tam 100 yaşında!

100 yıl önce, devrimin baş mimarı Mustafa Kemal ve arkadaşlarının azimle, kararlılıkla ve büyük fedakarlıklarla yürüttükleri bir mücadelenin sonucunda laik, demokratik ve sosyal hukuk esaslarına göre yol almak için var edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin bu yolculuğunda bir eğitim kurumu olarak her bir yurttaşın sorumluluk alması gerektiğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden kuruluşumuzdan itibaren öğrencilerimizi pek bildik bir geleceğin yaşayıcıları olarak değil geleceği var edecek yurttaşlar olarak yetiştirmek için kararlılıkla çabalıyor ve çalışıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerleri olan demokrasi, laiklik, eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve adalet ilkelerine olan bağlılığımızı yinelediğimiz bu anlamlı günde Varlık Lisesi olarak geleceğimizin güvencesi olan cumhuriyeti var eden tüm kurucu yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Ve 100 yıl sonrasında onlara seslenerek diyoruz ki; cumhuriyeti sizler kurdunuz, onu bizler, yüceltecek ve yükselteceğiz!

Sevgi, barış ve dayanışma içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlu olsun!

Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın 29 Ekim! Yaşasın Anadolu Devrimi!

Varlık Lisesi Yönetimi

100. Yılında Cumhuriyeti konuştuk

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı için 27 Ekim 2023 Cuma günü gerçekleştirdiğimiz özel etkinlikte öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz gazeteci, yazar ve eski İzmir milletvekili Mustafa Balbay ile Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Faik Anlı ile buluştular.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan etkinlik, kurucu müdürümüz Hatice Bilge Coşkun-Apaydın’ın yaptığı açılış konuşması sonrasında Doç. Dr. Ömer Faik Anlı Cumhuriyetin Yeni Felsefesi, Mustafa Balbay ise 100 Yıla Genel Bakış başlıklı sunumlarını eğitim koordinatörümüz Ali Apaydın’ın moderasyonunda gerçekleştirdiler.

Sunumların ardından konuklara plaket takdiminin gerçekleştirildiği etkinlik sonrasında dileyen öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz Mustafa Balbay’ın 100 Yıla Bakış adlı kitabını yazara imzalattılar.

Bu özel etkinliğimizde bizlerle bilgi, birikim ve duyarlılıklarını paylaşan konuklarımız ile etkinliğimizi düzenlemede sorumluluk üstlenen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın 29 Ekim!

Conatus Academy Ekim etkinlikleri

2021 yılının başlangıcından itibaren okulumuzun katkılarıyla sesli ve görüntülü canlı e-seminer uygulamaları üzerinden faaliyetler yürüten Conatus Academy platformunun Ekim 2023 programı açıklandı.

Öğretmenlerimizin ve velilerimizin yüzde 50 indirimli olarak faydalanabileceği platformun bu ayki programı şu şekilde:

Neoliberalizmin “Kıpkısa” Tarihi | Doç. Dr. Utku Özmakas | 22-23 Ekim 2023 20.00 – 21.30


Not 1. Etkinliklerle ilgili ayrıntılı açıklamalar için başlıklar üzerinden verilen linklere tıklayabilirsiniz.

Not 2. Öğretmenlerimiz ve velilerimiz katılmak istedikleri etkinliğe yönelik başvurularını doğrudan okulumuz üzerinden yapabilmektedir.

Dünyayı Hecelemek’te özel bir güzergâh

Geçtiğimiz yıl dünyayı edebiyatla dolaşmak için çıktığımız yolculuğumuza bu yıl özel bir güzergâhla devam ediyoruz. Cumhuriyetin 100. yılı için yapacağımız bu özel yolculukta yüz yıl öncesinin Anadolu coğrafyasında gezineceğiz.
Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin velilerimizin ve FKSD üyelerinin katılımına açık olan okuma maratonumuza başvuru için son tarih 13 Ekim.

Halide Edip Adıvar‘ın Ateşten Gömlek, Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu, Yakup Kadri Karaosmanoğlu‘nun Ankara, Kemal Tahir‘in Kurt Kanunu adlı eserlerini hem tarihsel çerçevede hem de edebi tahliller ile irdeleyeceğimiz okuma maratonumuz, başvuru tarihinin sonlanmasıyla birlikte tüm katılımcıların yer alacağı bir WhatsApp grubu kurularak etkinliğin içeriği ve amacına dair hem bilgilendirme hem de tanışma niteliğinde yapılacak Zoom toplantısıyla başlayacaktır.

İlk toplantıda kitapların künyesi ve belirlenen romanların ne kadar sürede okunacağına dair okuma takviminin paylaşılacağı maraton, sonrasında bu takvime göre her kitabın irdelendiği çevrimiçi Zoom toplantılarıyla sürdürülecektir.

Okuma maratonumuzda yer almak isteyen öğrencilerimiz, velilerimiz ya da FKSD üyeleri Halkla İlişkiler birimimiz üzerinden kayıtlarını yaptırabilirler.

Unutulmaz bir gezi: Duatepe ve Kartaltepe

Her yıl 9. sınıf öğrencilerimizle bir geleneğe dönüştürmeye çabaladığımız Duatepe ve Kartaltepe gezimizi bu yıl için geçtiğimiz cumartesi günü yaptık.

Gezmek, öğrenmek ve yeni yerler keşfetmek öğrencilik yıllarının en güzel yanlarından biridir. Bu sebepten Varlık Lisesi olarak bizler de ilk kez geçen yıl gerçekleştirdiğimiz Duatepe ve Kartaltepe gezimizi bu yıl da yine 9. sınıf öğrencilerimizle gerçekletirdik.

Program kapsamında Türk Tarih Müzesini de ziyaret ettiğimiz bu özel günde, öğrencilerimiz hem eğlenceli hem de öğretici anılarla dolu bir deneyim yaşadı.

Gezi programı için öğrencilerimizle saat 10.00 dolaylarında okul önünde buluştuk. Heyecanla otobüsümüze binip yola koyulduk. İlk durağımız Duatepe oldu. Burada Kurtuluş Savaşı sürecinin en önemli dönüm noktalarından biri olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin gerçekleştiği topraklar arasında yürüyüş yapmak, öğrencilerimiz için çok anlamlıydı.

Tarih öğretmenlerimiz Orçun Özsarı ve Doruk Mert Aydın’ın rehberliğinde sürdürdüğümüz gezide Duatepe’den sonra Kartaltepe’ye hareket ettik. Ünlü “Dur Heykeli”nin önünde birçok fotoğraf çektiren öğrencilerimiz daha sonra alandaki Türk Tarih Müzesini ziyaret etti.

Öğrencilerimize ilk Türk topluluklarından günümüze kadar uzanan tarihe ilişkin balmumu heykeller ve çeşitli görsel materyallerden oluşan eserlerle donatılmış olan müzede öğrencilerimiz bilhassa tarih derslerinde gördükleri konulara ilişkin adeta kısa bir gezinti yapma olanağı bularak tarih bilgilerini pekiştirdiler.

Varlık Lisesi olarak öğrencilerimizin sınıf dışında da öğrenmeye ve keşfetmeye devam etmelerini sağlamak için yeni gelenekler oluşturmaya devam edeceğimizi bildiriyor ve kurucu yurttaşlarımızı saygıyla andığımız bu gezimize katılan tüm öğrencilerimize ve etkinlik sorumlusu öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Yaşasın okul!

Varlık Lisesi olarak geleneksel açılış törenimizle yeni öğrenim yılına coşkuyla başladık.

Geçen öğrenim yılında okul kültürüne değerli katkılarda bulunan öğrencilere öğretmenler tarafından plaketlerin takdim edildiği törenimiz, eğitim ve eğitim hakkı uğruna mücadele edenleri anmak adına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Okul müdürümüz Hatice Bilge Coşkun-Apaydın, açılış konuşmasında duygularını şu şekilde ifade etti:

Sayın Varlık Lisesi aktörleri,

Varlık Eğitim Kurumları olarak bu yıl 13. eğitim öğretim yılımıza başlıyoruz. Okul müdürü olarak bu yeni öğrenim yılını da tüm öğretmenlerimiz, çalışanlarımız, öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte yürütecek olmanın kıvancını yaşıyorum.

Okulların ilk günü, eğitim dünyası açısından çok önemli bir gündür. Önemlidir, çünkü yeni öğrencilerimizle tanışmak ve onların coşkusuna tanık olmak, bu öğrencileri bizlere emanet eden velilerin heyecanlarını üzerimizde hissetmek, yaz tatili sonrasında okula dönen öğrencilerimizle özlem gidermek bu ilk günde gerçekleşir.

Değerli meslektaşlarım ve değerli çalışanlarımız; bildiğiniz gibi Varlık Lisesinin tüm bileşenleri nitelikli bir okul yaşantısı için çalışır ve çabalar. On yılı aşkın süredir kararlılıkla sürdürdüğümüz bu çalışma ve çabalara bu yıl da aynı kararlılıkla ve üzerine koyarak devam edeceğiz. Bu vesileyle bu yıl ilk kez Varlık’ımız bünyesinde çalışmaya başlayan meslektaşlarıma ve çalışanlarımıza bir kez daha hoş geldiniz diyorum. Biliyorum ki sizler de Varlık’ımızın varoluş öyküsüne yepyeni motifler katacaksınız. Şimdiden başarılar!   

Sevgili öğrenciler; bir Varlık öğrencisi olmak demek, eğitimi bir bütün olarak kavramak, insan haklarına, kadın haklarına ve hayvan haklarına karşı koşulsuzca saygı duymak ve daima bir arada, birlikte yaşamanın en elverişli zemini olan yasallık zemininde varolmak demektir. Bunun için her bir öğrencinin üzerine düşen ders ve çalışma sorumluluğunu keyifle, neşe içinde ve şen bir şekilde yürütmesi gerekir. Çünkü başarı demek, keyifli, verimli ve nitelikli bir hayat demektir. Ve başarının yolu da keyifle, neşeyle, şenliklerle yürünen bir yoldur. Okulumuzun birer temsilcisi ve geleceğin var edicisi olan sizlerin bu bilinç ve duyarlılıkla hareket edeceğinizden hiç kuşku duymuyor ve her birinize başarılarla süsleyeceğiniz bir ders yılı diliyorum.

Bu yıl üniversite sınavlarına girecek öğrencilerimize ise özel bir parantez açmam gerekir. Bir eğitim kurumu olarak biliyoruz ki, üniversite sınavlarına hazırlanmak eğitimin hayatının ilk anından beri başlayan bir süreçtir. Yaşamınızın bu ilk büyük anında bu yıl sizlerle de ayrı bir heyecan yaşayacağız. Üniversite giriş sınavlarında yüksek başarılarla dolu okul geçmişimize bu yıl sizlerin elde edeceği sonuçlarla çok daha yüksek başarılar ekleneceğinden çok eminim. Her birinize amaçlarınıza yönelik asla vazgeçmeden yol alacağınız keyif dolu, başarılı bir yıl diliyorum.

Sayın veliler, örnek gösterilen ve örnek alınan bir eğitim kurumu olarak her öğrenim yılında üstüne koyarak devam etmede en büyük destekçilerimizden biri de sizlersiniz. Öğrencilerimizin bir bütün olarak daima yasallık zemininde var olmaları; birlikte, bir arada yaşama kültürünün geliştirilmesi amacıyla var edilen eğitime yönelik tam sorumluluk alma becerilerini geliştirmeleri için her öğrenim yılına olduğu gibi bu yeni öğrenim yılına da yine heyecan ve coşkuyla başlıyoruz. Sizleri de birer Varlık velisi olarak geçmiş yıllardaki gibi bu yıl da bu coşku ve heyecana katılmaya, katkı sunmaya davet ediyorum. Ve her birinizin çok değerli katkılar sunmasını umuyor ve bekliyorum.

Sevgili Öğrenciler, Değerli Meslektaşlarım, Sayın Veliler, Emektar Çalışanlarımız;

Birer öğretmen olarak bizler mesleğimizi icra ederken, her şeyden önce öğrencilerimizin eğitim yaşantısını göz önünde bulunduran insanlarızdır. Bu yüzden okul yaşantısı içinde tüm bilgi, birikim ve duyarlılıklarımızı öğrencilerimizin eğitim hayatına sunacağımız katkı ve yararlılık esaslarına göre kullanırız. Bu esaslar doğrultusunda her yeni öğrenim yılında onların akademik ve pedagojik gelişimlerini artırmak için kendi mevcut bilgi, birikim ve duyarlılıklarımızla yetinmez, bunları daima genişletmek için çaba sarf ederiz. Çünkü birer öğretmen olarak biliriz ki, öğretmenlik mesleğinin bir son durak noktası ya da bir zirvesi yoktur.

Elbette bu öğrenim yılında da geçmiş öğrenim yıllarındaki gibi öğrencilerimizin performansından çok yüksek beklentilere sahibiz. Bu yüzden onların dünyalarını genişletmeleri, entelektüel ilgi ve iştahlarını artırmaları, akademik ve pedagojik eksikliklerini giderip yetkinliklerini kalıcılaştırmaları için yine titizlikle çalışmaya ve kendileri için mümkün olduğunu düşündüklerinden çok daha fazlasını başarmaları için yine titizlikle çabalamaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Öğrencilerimizle okul yaşantısı içindeki her karşılaşmamızda onların pedagojik ve akademik gelişimini ivmelendirmek için tam bir ekip olarak çalışmayı bu yıl da aynı şekilde sürdüreceğiz. Çünkü kuruluşumuzdan itibaren çok iyi biliyoruz ki, bir öğrencinin eğitim başarısı ancak ve ancak tam bir okul yaşantısı içinde gerçekleştirilebilir. Tam bir okul yaşantısı ise yalnızca öğretmenler ve öğrencilerden ibaret aktörlerden oluşmaz. Okul çalışanları ve veliler de bu yaşantıya aktif olarak katılırlar, katılmalıdırlar.

Bu noktada Varlık Lisesi müdürü olarak tüm okul aktörlerinden beklentim, her bir aktörün eğitim hayatına daima katkı sunma motivasyonuyla hareket etmesidir. Bu motivasyonun tüm okul bünyesinde esas olması için ilk büyük sorumluluk kuşkusuz ki öğretmenlerimize aittir. Sonrasında ise çalışanlarımız ve velilerimiz bu sorumluluğu üstlenmek durumundadır. Çünkü öğrencilerin aksine birer yetişkin olan bu aktörler, en kolay kontrol edebileceği kişinin kendisi olduğunun bilincinde olması gereken kişilerdir.

İşte bu bilinç hali bizlere muhteşem bir yol haritası sunuyor: öğrencilerimizin neleri yapamadığına değil neleri yapabildiğine ve daha da önemlisi neleri yapabileceklerine odaklanarak hareket etmek…

Varlık Lisesinin birer aktörü olarak her birimizin bu yol haritasına göre hareket edeceği, keyifli, verimli ve şen bir öğrenim yılı geçirmeyi diliyor her birinize saygılarımı sunuyorum. Yaşasın okul, yaşasın eğitim!

Törenden sonra, geçen öğrenim yılındaki sınıf birincilerine ve okul kültürüne katkıda bulunan öğrencilere plaketleri takdim edildi. Ardından, etkinlik koordinatörümüz Irmak Çayır-Köken, yeni öğrenim yılına dair planlanan etkinlikleri içeren bir sunum yaptı.

Törenin sona ermesinin ardından, dersliklerdeki yerlerini alan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ilk ders ziliyle birlikte yeni öğrenim yılının kapılarını araladılar.

Varlık Lisesi olarak tüm öğrenciler, öğretmenler ve eğitim çalışanları için keyifli, verimli ve şen bir ders yılı olmasını diliyoruz.

Conatus Academy Eylül etkinlikleri

2021 yılının başlangıcından itibaren okulumuzun katkılarıyla sesli ve görüntülü canlı e-seminer uygulamaları üzerinden faaliyetler yürüten Conatus Academy platformunun Eylül 2023 programı açıklandı.

Öğretmenlerimizin ve velilerimizin yüzde 50 indirimli olarak faydalanabileceği platformun bu ayki programı şu şekilde:

Felsefi Bir Görev: Fernando Pessoa’nın Çağdaşı Olmak | Dr. Hakan Atay | 24-25 Eylül 2023 20.00 – 21.30


Not 1. Etkinliklerle ilgili ayrıntılı açıklamalar için başlıklar üzerinden verilen linklere tıklayabilirsiniz.

Not 2. Öğretmenlerimiz ve velilerimiz katılmak istedikleri etkinliğe yönelik başvurularını doğrudan okulumuz üzerinden yapabilmektedir.